بهترین نوع سنگ کوارتز و انواع آن

بهترین نوع سنگ کوارتز
آنچه در این مقاله می‌خوانیم:
()

کوارتز ماده معدنی با بیشترین میزان تنوع است. فرمول شیمیایی کوارتز SiO 2 کاملاً ساده است ، اما طیف رنگ‌ها، شکل وقوع و حضور اثرات نوری متعدد است. کوارتز چندین هزار سال است که همراه انسان است و در این دوره تعداد زیادی نام جمع آوری کرده است که معمولاً از کشوری به کشور دیگر تغییر می‌کند. ما در این مقاله شما را با انواع سنگ کوارتز که امروزه شناخته شده است راهنمایی می‌کنیم.

درگذشته استفاده از شکل خام سنگ، بسیار مرسوم بود و افراد موجود در ادوار دیرین به دلیل عدم امکانات، از سنگ‌ها در شکل اصلی خود استفاده می‌کردند ولی امروزه سنگ‌ها با استفاده از دستگاه‌های خاصی تراش داده شده و برای کاربردهای مختلف، راحت‌تر مورداستفاده قرار می‌گیرند. یکی از این سنگ‌های بسیار کاربردی و مهم کوارتز است که ما قصد داریم تا در ادامه مطالب در خصوص بهترین نوع سنگ کوارتز صحبت‌هایی داشته باشیم.

این سنگ به معروف‌ترین سنگ موجود در طبیعت شناخته شده است که اصولاً در اکثر مناطق معدنی موجود است. ماده اولیه بسیاری از سنگ‌های دیگر از کوارتز است. سنگ‌های دگرگونی، آذرین و رسوبی این سنگ را به طور فراوان در خود دارند. مقاومت سنگ کوارتز در برابر هوازدگی بسیار بالاست. احتمالاً به همین دلیل است که سنگ کوارتز در صحرا، کوه و دریا نیز شکل ظاهری خود را حفظ می‌کند.

ترکیب شیمیایی کوارتز از سیلیس و اکسیژن است که هرکدام به ترتیب یک و دو قسمت از خود را به کوارتز می‌دهند. از این سنگ در صنایع شیشه‌سازی، ریخته‌گری، صنعت نفت و بسیاری از صنایع دیگر استفاده می‌شود.

انواع سنگ کوارتز کدام‌اند؟

بهترین نوع سنگ کوارتز
بهترین نوع سنگ کوارتز

سنگ‌های کوارتز انواع مختلفی دارند که در ادامه به هریک از آن‌ها اشاره کرده و بهترین نوع سنگ کوارتز را نیز به شما معرفی خواهیم کرد.

 • کوارتز هلیوتروپ

از این کوارتز به دو نام سنگ خون و یا اوپک جاسپربا اینکلوژن قرمز یاد می‌شود. به دلیل وجود عنصر آهن در این کوارتز، خاک این سنگ رنگی است ولی می‌توان گفت در بیش­تر مواقع تقریباً سفید است. سنگ خون از خانواده سبز تیره کالسدونی است.

آهن موجود در آن، باعث شده است که نقطه‌های قرمزرنگ در آن پدید آید و عنوان سنگ خون برازنده این کوارتز باشد. باستانیان بر این عقیده استوار بودند که این سنگ، بسیاری از بیماری‌ها را درمان کرده و برای افرادی که سنگ خون را با خود حمل کنند، خوشبختی و خوش‌شانسی به همراه دارد.

 • سنگ کریزوپراز

رنگ سبز روشن این سنگ، جذابیت خاصی به همراه دارد. کمیاب بودن این سنگ نیز به‌نوعی آن را ارزشمند کرده است. زادگاه اصلی سنگ کریزوپراز، استرالیا است. یشم استرالیایی نام سنگ کریزوپراز در این کشور است. اینکلوژن‌های ترکیبات نیکل در این سنگ باعث سبزشدن رنگ آن شده است. تراش این سنگ به‌صورت خاص انجام می‌گیرد. مناطق کم‌عمق و سطحی که در معرض هوا هستند، بهترین مکان برای به‌وجودآمدن این سنگ‌ها هستند.

حفره‌ها و رگه‌های محدود، محل یافت سنگ کریزوپراز است. اگر در یک منطقه این سنگ مشاهده شد، مطمئن باشید سنگ‌های دونیت، پریودیت و سرپانتین نیز وجود دارند. عامل سبزرنگ این سنگ، نیکل است که با فرسایش کریزوپراز، آزاد می‌شود. شباهت این سنگ با سنگ‌های مرمراونیکس که در تزئینات ساختمانی وجود دارد، باعث می­شود بسیاری افراد دچار اشتباه در تشخیص شوند.

 • کوارتز سفید یا شیری

رنگ مات و سفید این سنگ نیز بسیار موردتوجه است و شاید بتوان گفت از بهترین نوع سنگ کوارتز است. این سنگ درونگیرهای گاز و مایع دارد. نوع دوقلوی این سنگ‌ها بسیار رایج است. زادگاه اصلی سنگ کوارتز شیری در آلمان، پرتغال و نروژ است.

از رنگ شیری سنگ کوارتز به‌منظور استفاده در تزئینات داخلی منزل و آشپزخانه استفاده می‌شود. البته کاربرد این سنگ در دیوارپوش‌های کابینتی نیز بسیار مرسوم است. مقاومت این سنگ عامل مهمی برای استفاده در آشپزخانه است که محبوبیت بسیار زیادی دارد.

 • کوارتز سارد

رنگ قهوه‌ای این سنگ به دلیل ترکیبات آهن آبدار آن است. سارد شکل ظاهری سفت و رنگ تیره‌تری نسبت به نوع مشابه این سنگ با نام کارنلین دارد. کارنلین یک سنگ نارنجی و قرمز است که گاهی با عنوان عقیق پرتغالی نیز خوانده می‌شود. کلوخه‌های آتشفشانی آن بسیار معروف است. نوارهای موازی سارد رنگ‌های مختلفی دارد.

نوارها در این سنگ، سیاه‌وسفید هستند. البته نوع قهوه‌ای تیره و قرمز و نارنجی آن نیز موجود است. از این سنگ برای ساخت گردنبند و جواهرات استفاده می‌شود و به همین دلیل بهترین نوع سنگ کوارتز برای ساخت چنین اشیای زینتی است.

 • سنگ عقیق

عقیق یک سنگ مات و نیمه شفاف است. رنگ و طرح‌های متنوع این سنگ بسیار جذاب است و طرفداران فراوانی دارد. سنگ‌های آتشفشانی و دگرگونی، سنگ عقیق را در دل خود جای داده‌اند. لایه‌های دوار در این سنگ جذابیت آن را دوچندان کرده است. زادگاه این سنگ در کشور خودمان ایران است به همین دلیل می‌توان گفت، بهترین نوع سنگ کوارتز برای شکارچیان سنگ، عقیق است.

 • سنگ یا دُر کوهی
بهترین نوع سنگ کوارتز
بهترین نوع سنگ کوارتز

کوارتز و کریستال بی‌رنگ و شفاف نام دیگر این سنگ کوهی است. برای ساخت تسبیح و یا حکاکی از این سنگ استفاده می‌شود. سنگ‌های آذرین، اسلیت و فیلیت‌ها، پرورش‌دهنده سنگ کوهی هستند. ارزش بالای این سنگ به‌خاطر وجود ناخالصی‌هایی مانند روتایل است. برای ساخت پارچ‌های شیشه‌ای و گوی‌های شفاف از این سنگ استفاده می‌شود.

 • کوارتز آبی

در حقیقت می‌توان گفت، کریستال آبی یک سنگ بسیار نادر و کمیاب است. رنگ آبی و آبی خاکستری‌رنگ‌های محبوب در این سنگ است. حجم بالای این سنگ به همراه ناخالصی کروسیدولیت بسیار معروف است.

نوع تراش به‌کاررفته برای این سنگ باعث می‌شود تا زیبایی و درخشش آن، متفاوت باشد. این سنگ در اغلب کشورها به فراوانی یافت می‌شود. بار الکتریکی موجود در این کریستال، باعث می‌شود که در اثر فشار و ضربه و یا مالش برای به کنترل درآوردن ساعت و فرکانس‌های رادیویی مورداستفاده قرار گیرند. کوارتز آبی بهترین نوع سنگ کوارتز برای تقویت حنجره، ریه و کاهش افسردگی است.

تفاوت سنگ کورین و کوارتز

 • سنگ کوارتز صورتی یا رز صورتی
بهترین نوع سنگ کوارتز
بهترین نوع سنگ کوارتز

رنگ صورتی و مات این سنگ، بسیار محبوب و جذاب است. سیستم کریستالی و منشوری این سنگ با توده‌های فشرده در آن که غالباً دارای ترک‌های رگه‌ای است، ناخالصی‌هایی در خود دارد. این سنگ بسیار شکننده است. اغلب کشورهای دنیا دارای این نوع سنگ هستند. تیتانیوم، منگنز و آهن باعث شده است تا رنگ این سنگ، صورتی شود. این سنگ در حالت رز کوارتز بسیار نادر است و ارزش فراوانی دارد به‌طوری‌که که لقب گوهر را برازنده آن دانسته‌اند.

 کوارتز دودی

رنگ زرد و قهوه‌ای سوخته این سنگ باعث شده است تا نام کوارتز دودی به این سنگ داده شود. سیسلیس نیز منبع دیگری است که باعث شده است که رنگ این سنگ دودی شود. این سنگ، طرفداران چندانی ندارد به همین دلیل، این سنگ به طور طبیعی و به همان شکل که در طبیعت وجود دارد عرضه می‌شود.

کلام آخر

در این مقاله به توضیح سنگ کوارتر و انواع آن و ویژگی هرکدام از آن­ها پرداختیم. در گروه سنگ‌های کوارتز بسیاری دیگر از سنگ‌های مختلف نیز وجود دارد که امکان توضیح درباره تک‌تک آن‌ها در این مقاله وجود نداشت. به‌عنوان‌مثال، سنگ چشم ببر که یک سنگ زردرنگ است و ترک‌های کروسیدولیت دارد. اگر آب در منطقه‌ای به زیرسطح ترک نفوذ نکند، کوارتز چشم ببری به وجود خواهد آمد. آهن موجود در سنگ با کروسیدولیت اسید شده و رنگ زرد و قهوه‌ای را به این سنگ می‌دهد.

ازاین‌جهت رنگی مانند چشم ببر و یا گربه پدید می‌آید. این سنگ به دلیل نیمه قیمتی بودن خود، بهترین نوع سنگ کوارتز است. بسیاری از سنگ‌های دیگر نیز هستند که در دسته سنگ‌های کوارتزی قرار دارند و امیدوارم تا در مطالب بعدی بتوانیم در خصوص آن‌ها صحبت‌هایی داشته باشیم.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر  و دریافت در رابطه با سنک کوارتز و دیگر محصولات مانند نانو سنگ کابینت با دریم دکور در تماس باشید.

سوالات متداول

انواع مختلف سنگ کوارتز چیست؟

انواع کوارتز عبارتند از کریستال سنگ، کوارتز شیر، آمیتیست، سیترین، آمترین، کوارتز دودی، موریون، چشم ببر، چشم شاهین و...

انواع کوارتز میکرو کریستالی شامل چه مواردی می‌باشد؟

جاسپر، کارنلین، کلسدونی، عقیق و ...

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیازات:

تا به حال کاربری به این مطلب امتیاز نداده است! شما اولین نفر باشید.

اشتراک گذاری در:
Share on google
Share on telegram
Share on whatsapp

6 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز
   شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت سنگ کوارتز با دریم دکور در تماس باشید.

  1. سلام دوست عزیز
   بله – در مجموعه دریم دکور سنگ کوارتز سفید موجود میباشد برای کسب اطلاعات بیش‌تر صفحه مربوط به این بخش را مطالعه نماید.

  1. سلام دوست عزیز
   بله – آدرس کارگاه: غرب تهران، احمدآباد مستوفی، میدان مشعل، گلایل 11، پلاک 100 درب آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *