با خواص سنگ کوارتز آشنا شوید!

خواص سنگ کوارتز
آنچه در این مقاله می‌خوانیم:
()

کانترهای ساخته شده از کوارتز به دلیل ظاهر سنگ طبیعی، دوام و نگهداری کم، انتخاب محبوبی هستند. بیش از هر زمان دیگری صاحب خانهها نصب کانترهای کوارتز را در خانه‌های جدید یا آشپزخانه‌های بازسازی شده خود انتخاب می‌کنند. آنها همچنین در رستوران‌های تجاری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تابه‌حال دربارۀ خواص سنگ کوارتز اطلاعتی کسب کرده‌اید؟ آیا به این فکر کرده‌اید که برخی سنگ‌ها می¬توانند خواص درمانی داشته باشند؟ امروزه، از سنگ کوارتز با عنوان سنگی معروف از لحاظ گستردگی در سطح زمین یاد می‌شود. کوارتز در تمام دماها تشکیل شده و در اغلب نقاط جهان وجود دارد. محیط‌های معدنی منبع پیدایش این سنگ‌ها بوده و پایه اساسی تشکیل اغلب سنگ‌ها است. از همین جهت حداکثر تنوع مواد معدنی در این سنگ به چشم می‌خورد.
ترکیب شیمیایی این سنگ متشکل از دو بخش است. سیلیسیم و اکسیژن دو بخش اصلی تشکیل‌دهنده این ماده محسوب می‌شوند. کوارتز ماده‌ای بی‌نظیر در طبیعت بوده و از خواص بسیاری برخوردار است. در ادامه به بررسی خواص سنگ کوارتز و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

انواع سنگ کوارتز و خواص آن‌ها

خواص سنگ کوارتز
خواص سنگ کوارتز

همان‌طور که اشاره شد، سنگ کوارتز در تمام نقاط جهان یافت می‌شود. این سنگ تنوع بالایی داشته و هریک از آن‌ها خواص مربوط به خود را دارند. از مهم‌ترین خواص این سنگ به قابلیت درمانی آن اشاره می‌شود. در صورت آشنایی با هریک از انواع این سنگ، انتخاب آن آسان خواهد بود.

سنگ کوارتز دودی

این سنگ یکی از نمونه‌های فراوان بوده و از خواص بسیاری برخوردار است. تقویت ماهیچه‌ها و جلوگیری از انقباض عضلات از جمله خصوصیات سنگ کوارتز دودی است. تسکین دردهای زانو، کمر و رباط از دیگر ویژگی‌های آن محسوب می‌شود. به‌علاوه، به تقویت قوای افراد ضعیف کمک کرده و به افزایش نیروهای آن‌ها کمک می‌کند. از دیگر خواص سنگ کوارتز دودی، دورکردن افکار منفی و افسردگی است.

سنگ کوارتز صورتی

از دیگر انواع سنگ کوارتز، کوارتز صورتی است. این سنگ فشارخون را کاهش داده و بیماری‌های قلبی را تسکین می‌بخشد. کوارتز صورتی مانع از گرفتگی رگ‌ها شده و تأثیراتی بر درمان سرطان خون نیز می‌گذارد. همچنین، با دردست‌داشتن این سنگ اختلالات خواب برطرف خواهد شد.

سنگ کوارتز آبی

کوارتز آبی ایمنی بدن در برابر اشعه را تقویت کرده و در رفع گرفتگی گردن و گلو بسیار مؤثر است. به‌علاوه، تیروئید را برطرف کرده و منجر به تقویت ریه و حنجره می‌شود. سنگ کوارتز آبی با تأثیر مستقیم خود بر چاکرای پنجم، دلتنگی و افسردگی را از بین می‌برد.
از دیگر خصوصیات این سنگ، تأثیر مفید آن در برقراری ارتباط افراد است. کوارتز آبی پرحرفی، مشکلات ناشی از بیان احساسات و غیره را برطرف می‌کند. از طرفی بی‌تحرکی را از بین برده و تفکر منطقی همراه با خونسردی را به دنبال دارد.

سنگ کوارتز شیری

بهترین سنگ کوارتز سفید

این سنگ با نام‌های نیمه شفاف، ابری و سفید نیز شناخته می‌شود. شفابخش بودن این سنگ و تأثیر آن در درمان از جمله ویژگی‌های کوارتز سفید است. ادیان و مذاهب گوناگون از این سنگ استفاده کرده و آن را به‌عنوان محبوب‌ترین سنگ‌ها می‌شناسند.
افزایش انرژی با قرارگیری این سنگ در هریک از نقاط بدن صورت می‌گیرد. به همین دلیل، این سنگ برای بازیابی قوا و افزایش انرژی بسیار مؤثر واقع می‌شود. همچنین، کوارتز شیری هورمون‌ها را تنظیم و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. درگذشته، از خواص سنگ کوارتز شیری جهت کاهش تب و درد استفاده می‌کردند.

سنگ کوارتز سبز

کوارتز سبز را از دیگر انواع موجود در طبیعت می‌شناسند. این سنگ تأثیر مستقیم بر چاکرای چهارم داشته و بر روی آن تأثیر می‌گذارد. از دیگر ویژگی‌های این سنگ، تبدیل انرژی منفی به مثبت بوده و احساساتی خوبی را برای صاحب خود به ارمغان می‌آورد. آرامش، صلح و بخشندگی از جمله خصوصیات کوارتز سبز محسوب می‌شود.
کاهش درد در قفسه سینه و رفع مشکلات قلبی از دیگر خواص کوارتز سبز است. این سنگ رفاه، افزایش خلاقیت و جلب موفقیت را نیز به دنبال دارد. همراه داشتن این سنگ سیستم غدد درون‌ریز را فعال کرده و منجر به افزایش اعتمادبه‌نفس می‌شود؛ بنابراین، خواص سنگ کوارتز سبز را نیز نباید نادیده گرفت.

کاربردهای سنگ کوارتز در صنایع مختلف

خواص سنگ کوارتز
خواص سنگ کوارتز

در کنار خواص بی‌نظیر انواع سنگ کوارتز، باید به کاربردهای آن نیز توجه داشته باشید. برخی از کاربردهای این سنگ موارد زیر را در بر می‌گیرد.

شیشه‌سازی

ماسه‌های ته‌نشین شده در فرایندهای زمین‌شناسی، از کوارتز تشکیل می‌شوند. خلوص بالای این رسوبات موجب شناسایی آن‌ها شده و منجر به تولید می‌گردد. همچنین، شن و ماسه‌های حاصل از سنگ کوارتز، در صنعت شیشه‌سازی مورداستفاده قرار می‌گیرند؛ بنابراین، از جمله کاربردهای معروف سنگ کوارتز به شیشه‌سازی اشاره می‌شود.

ساینده

قیمت سنگ کوارتز سفید

درجه سختی سنگ کوارتز، نسبت به سایر سنگ‌های موجود در طبیعت بسیار بیش¬تر است. به همین دلیل به‌عنوان ساینده‌ای عالی محسوب شده و کاربرد فراوانی در موارد مختلف دارد. از خصوصیت سایندگی سنگ کوارتز در سنباده، اره زدن و انفجار شن و ماسه استفاده می‌شود. به‌علاوه، در پاک‌کنندگی نیز امکان استفاده از ویژگی سایندگی کوارتز وجود دارد.

صنعت نفت

کاربرد و خواص سنگ کوارتز به صنعت نفت نیز نفوذ پیدا کرده است. شن سنگ کوارتز مقاومت بالایی داشته و همین ویژگی منجر به پایین آمدن چاه‌های نفت و گاز می‌شود. سنگ کوارتز علاوه بر کاربرد در این حوزه، جریان گاز طبیعی را نیز تسهیل می‌بخشد.

ماسه ریخته‌گری

سنگ کوارتز از مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی و گرما برخوردار است. از همین جهت، از این سنگ با نام ماسه ریخته‌گری نیز یاد می‌شود. موارد کاربرد آن در قالب و هسته کار ریخته‌گری نیز مشهود است. آجرهای نسوز به دلیل مقاومت بالای خود در برابر حرارت از شن‌های کوارتز تشکیل می‌شوند. از دیگر کاربردهای شن کوارتز نیز شار بوده و در ذوب فلزات کاربرد دارد.

سنگ قیمتی

از کوارتز با نام سنگ قیمتی نیز یاد می‌شود. این سنگ قیمتی از سختی و دوام بی‌نظیری برخوردار بوده و به مقدار زیاد مورداستفاده قرار می‌گیرد. سنگ‌های قیمتی کوارتز نام‌های مختلفی داشته و هریک از آن‌ها دارای ساختار ریز بلورین هستند.

نتیجه‌گیری نهایی

خواص سنگ کوارتز
خواص سنگ کوارتز

همان‌طور که اشاره شد، خواص سنگ کوارتز و کاربردهای آن شامل موارد مختلفی می‌شود. کوارتز در تمام مناطق به فراوانی یافت شده و در تمام نقاط جهان وجود دارد. این سنگ انواع مختلفی داشته و هریک از آنها از خواص بی‌نظیر درمانی برخوردار هستند.
به‌علاوه، کاربردهای این سنگ در حوزه‌های مختلف را نیز نباید نادیده گرفت. سنگ کوارتز به‌عنوان پرکاربردترین سنگ شناخته شده و درجه سختی بالایی دارد. امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعاتی در این زمینه کسب کرده باشید.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر در رابطه با با سنگ‌ها و ویژگی‌های آن‌ها مانند نانو سنگ کابینت دیگر مقالات دریم دکور را مطالعه نمایید.

 

سوالات متداول

سنگ کوارتز برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

امروزه کوارتز در بسیاری از محصولات به عنوان ماده خام برای مقادیر عظیمی از مصالح ساختمانی مانند شیشه، بتن یا ملات استفاده می‌شود و کوارتز برای تولید سیلیکون تصفیه می‌شود که برای کامپیوترها و سایر پایه‌های اصلی زندگی مدرن با تکنولوژی بالا حیاتی است.

آیا کوارتز بهتر از گرانیت است؟

کوارتز در واقع سخت‌تر از گرانیت است و در نتیجه بادوام تر است. در واقع، کوارتز تقریباً تخریب ناپذیر است، و از آنجایی که مانند گرانیت متخلخل نیست، به راحتی می‌توان میزهای خود را نسبتاً عاری از باکتری نگه داشت.

آیا کوارتز در برابر حرارت مقاوم است؟

کانترهای کوارتز تا حدی در برابر حرارت و سوزاندن مقاوم هستند. آنها به طور کلی می‌توانند گرما تا 400 درجه را تحمل کنند. دمای بالاتر از آن، یا گرمای مداوم روی پیشخوان می‌تواند سطح را بسوزاند یا حتی ترک بخورد.

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیازات:

تا به حال کاربری به این مطلب امتیاز نداده است! شما اولین نفر باشید.

اشتراک گذاری در:
Share on google
Share on telegram
Share on whatsapp

6 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز
   شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت سنگ کابینت کوارتز و دیگر محصولات با دریم دکور در تماس باشید.

  1. سلام دوست عزیز
   بله – آدرس کارگاه: غرب تهران، احمدآباد مستوفی، میدان مشعل، گلایل 11، پلاک 100 درب آبی

  1. سلام دوست عزیز
   شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر و دریافت مشاوره با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *