سنگ مصنوعی کورین

سنگ مصنوعی کورین
آنچه در این مقاله می‌خوانیم:
()

سنگ کورین یک متریال رایج و مرسوم در زمینه معماری، ساختمان‌سازی و دکوراسیون است. سنگ مصنوعی کورین درواقع یک نام تجاری برای یک ترکیب است و درواقع یک سطح جامد (solid surface) به‌حساب می‌آید. این سنگ در تنوع رنگی و طرحی بسیار به بازار عرضه می‌شود و بنا به ویژگی‌ها و مزایایی که دارا است، کاربرد گسترده‌ای در صنعت ساخت‌وساز برای خود ایجاد کرده است.

سنگ‌های کورین از تنوع طرح و رنگ زیادی برخوردار هستند.

ترکیب سنگ مصنوعی کورین

جنس و ترکیبات کورین طبیعی نیست و درواقع از ترکیبات شیمیایی‌ای چون آکریلیک پلیمر و آلومینا تری هیدرات (سه آبه) تشکیل‌شده است؛ بنابراین یک ماده مصنوعی به‌حساب می‌آید. درواقع سنگ مصنوعی کورین یک اسم تجاری برای محصولی با بنیاد شیمیایی پلی متیل متا آکریلیک است.

محصول نهایی کورین به دلیل تشابه ظاهری خود به سنگ به‌اصطلاح سنگ کورین نام‌گرفته است و در مواقع زیادی و به دلایل گوناگون به‌جای سنگ به کار می‌رود. کورین در دسته موارد سطح جامد قرار می‌گیرد و به دلیل ترکیب و فرمول خاص خود، این امکان را به تولیدکنندگان می‌دهد تا در حد امکان و عرف، ترکیبات و رنگ‌های مختلف و خواص بهتری را از کورین به بازار عرضه کنند.

تاریخچه پیدایش و اختراع سنگ کورین

سنگ کورین مصنوعی حاصل از یک فرایند شیمیایی است که نخستین بار در سال 1967 توسط دانشمندان Dupont ساخته و ثبت اختراع شد. پس از گذشت زمان انقضا اختراع انواع مختلفی از شرکت‌ها شروع به تولید و فراوری این نوع سطح جامد کردند.

مخترع اصلی سنگ مصنوعی کورین فردی به نام دونالد اسلوکام است که برای اولین بار به ترکیب و فرمول ساخت سطح جامد کورین پی برد و آن را ثبت کرد. کورین ابتدا تنها در آشپزخانه‌ها و دیوارها کاربرد داشت؛ اما اکنون به دلیل گستردگی طرح، رنگ و … در زمینه‌های متنوع دیگری نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

ویژگی و مزایای سنگ کورین

این سنگ مزایای بسیار و ویژگی‌های گوناگون دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

 • سطح یکدست و یکپارچه

باتوجه‌به ترکیبات شیمیایی سنگ مصنوعی کورین، در بدو تولید دارای سطحی یکپارچه است. این سطح جامد، خاصیت یکنواختی خود را حتی در زمان‌های برش و پردازش نیز حفظ می‌کند و به‌راحتی دچار شکست، ترک و … نمی‌شود.

کورین سطح جامدی یکپارچه و یکنواخت است.

 

 • قابلیت ترمیم و اصلاح

سنگ کورین مصنوعی دارای استحکام بالایی است و به‌راحتی دچار تغییر شکل نمی‌شود؛ اما اگر به هر دلیلی در مراحل نصب و یا پردازش دچار هرگونه آسیب و ناهمواری شود، به‌راحتی با استفاده از چسب مخصوص و پولیش، ناهمواری و زبری برطرف می‌شود و مجدداً سطح یکدست و یکنواخت پیدا می‌کند.

 • شکل‌پذیری مناسب

ساختار و ترکیبات سازنده سنگ کورین مصنوعی از جنس پلی‌استرها و پلیمرها است و باتوجه‌به فرمول‌های شیمیایی و خاصیت ارتجاعی ذاتی ترکیبات، درنهایت سنگ کورین قابلیت خم‌شدگی، انعطاف و سوراخ شدگی خوبی از خود نشان می‌دهد.

 • دوام بالا و مناسب

استحکام بالا و قابلیت ترمیم سنگ مصنوعی کورین سبب می‌شود که این طرح جامد از دوام و طول عمر خوبی برخوردار باشد و در ضمن این تداوم کارکرد از خاصیت‌های کاسته نشود و در مرور زمان هم زیبایی و کارایی خود را حفظ کند. رعایت میزان استفاده و نکات مراقبتی از کورین سبب می‌شود که عمر مفید آن ازآنچه که فکر می‌کنید بیشتر شود و کارایی بیشتری پیدا کند.

 • زیبایی طرح و ظاهر

همان‌طور که از اسم سنگ مصنوعی کورین برداشت می‌شود، ظاهری سنگ مانند دارد و سنگ‌ها نیز به‌نوبه خود طراح‌ها و نقوش خارق‌العاده‌ای دارند و همین نقش و نگاره‌های زیبا سبب می‌شود که چه سنگ‌ها و چه کورین در صنعت دکوراسیون و طراحی ساختمان بسیار مورداستفاده قرار بگیرند.

طرح و رنگ‌های متنوع سنگ غیرطبیعی کورین بسیار چشم‌نواز است.

 • عدم تخلخل در رویه

ترکیبات پلیمری پیوسته هستند و هیچ درز و سوراخی درون آن‌ها ایجاد نمی‌شود. این ویژگی در رابطه با سنگ‌ها کورین نیز صدق می‌کند. عدم وجود تخلخل در سنگ کورین، به استحکام و دوام این سنگ می‌افزاید.

 • تنوع رنگی زیاد

ازآنجایی‌که سنگ‌های کورین دارای الیاف مصنوعی هستند؛ بنابراین با تغییر ترکیبات و افزودن یک سری موارد در طی فرایند تولید، می‌توان رنگ‌های متنوعی از سنگ‌های کورین را ایجاد کرد.

 • مقاومت مناسب در برابر گرما و حرارت

حرارت و گرمای عادی و کمی زیاد اثر چشم‌گیری بر کورین نمی‌گذارد؛ اما باید توجه کرد که افراط در حرارت و فشار وارده بر سطح آن می‌تواند آسیب‌زا باشد و از دوام، زیبایی و استحکام کورین بکاهد.

 • ضد لک و خراش

 

معایب سنگ‌های کورین

سنگ مصنوعی کورین علاوه بر مزایایی که دارد، دارای یک سری نقص‌هایی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • سنگ‌های کورین به دلیل داشتن ترکیبات مصنوعی در تماس با پاک‌کننده‌ها و سایر مواد شیمیایی تمیزکننده (با غلظت بالا)، تغییر رنگ می‌دهند؛ البته همان‌طور که پیش‌تر گفته شد این مورد قابل‌ترمیم است.
 • بااینکه کورین در برابر حرارت و گرما مقاوم است؛ اما افراط در حرارت و قرار دادن اشیا داغ بر روی آن‌ها سبب تغییر رنگ و کاهش دوام سطح جامد می‌شود.
 • سنگ‌های مصنوعی کورین باگذشت زمان کمی از شفافیت و وضوح رنگی خود را از دست می‌دهند که مجدداً می‌توان آن‌ها را براق ساخت.
 • بااینکه این نوع سنگ‌ها ضد خراش هستند؛ اما بااین‌وجود در اثر خراشیدگی و سایش با اجسام تیز و برنده دچار آسیب می‌شوند و مجدد نیاز به تعمیر پیدا می‌کند.

کاربرد سنگ‌های کورین

سنگ مصنوعی کورین در کنار این‌که سبک‌تر از سنگ‌های عادی هست و قیمت کمتری را نیز در بردارند؛ اما کاربردهای بسیار گسترده‌ای را شامل می‌شود. از سنگ‌های کورین برای دکوراسیون‌های داخلی و خارجی استفاده‌های زیادی می‌شود. منازل مسکونی یکی از مکان‌های مرسوم برای استفاده از کورین است.

دیوارهای حمام‌ها و سرویس بهداشتی، صفحه کابینت آشپزخانه و … مهم‌ترین مکان‌هایی هستند که کورین در طراحی آن‌ها نقش دارد. در ساختمان‌های اداری، عمومی و اختصاصی نیز از سنگ مصنوعی کورین برای سقف، استیشن‌ها و میزهای جلسات و … بسیار استفاده می‌شود و جلوه چشم‌نوازی را به نمایش می‌گذارد.

 

استفاده از سنگ‌های مصنوعی کورین در اوپن آشپزخانه‌ها مرسوم است.

در آخر…

سنگ مصنوعی کورین به دلیل استفاده از ترکیبات شیمیایی در ساختار خود، مصنوعی خوانده می‌شود و درواقع در دسته مواد سطح جامد قرار می‌گیرد. کورین از مزایای فراوانی برخوردار است ازجمله استحکام بالا، قابلیت ترمیم سازی و سایر موارد ذکرشده؛ بنابراین در صنایع مختلف استفاده‌های گسترده‌ای از آن می‌شود.

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیازات:

تا به حال کاربری به این مطلب امتیاز نداده است! شما اولین نفر باشید.

اشتراک گذاری در:
Share on google
Share on telegram
Share on whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *