سنگ کوارتز در دکوراسیون آشپزخانه

سنگ کوارتز در دکوراسیون آشپزخانه
آنچه در این مقاله می‌خوانیم:
()

سنگ کوارتز در دکوراسیون آشپزخانه

وقتی صحبت از طراحی جدید آشپزخانه به میان می‌آید، انتخاب کانتر مناسب یکی از مهم ترین تصمیماتی است که می‌گیرید. در مورد آن فکر کنید: کابینت‌های شما برای آماده کردن وعده‌های غذایی، جمع کردن مواد و … استفاده می‌شود. از آنجایی که شما ازکانترها و کابینت‌های خود به طور مداوم استفاده میکنید، باید موادی را انتخاب کنید که بهترین کار را برای شما انجام دهند.

سنگ کوارتز با زیبایی خاص خود، شباهت عجیبی با سنگ گرانیت دارد که اغلب افراد این دو سنگ را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. گرانیت و کوارتز از جمله سنگ‌هایی هستند که برای نماهای ساختمانی کاربرد دارند. علاوه بر نما از سنگ کوارتز در دکوراسیون آشپزخانه نیز استفاده می‌شود. البته بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که سنگ کوارتز، سختی قابل‌توجهی نسبت به گرانیت دارد و از این راه می‌توان تفاوت بین این دو سنگ ارزشمند را متوجه شد.

سنگ کوارتز باتوجه‌به مقاومت و سختی خود از دوران قدیم به‌عنوان مصالح اصلی در صنعت ساختمان موردتوجه قرار می‌گرفت. امروزه در طراحی‌های داخلی ساختمان نیز از زیبایی‌ها و قابلیت‌های این سنگ برتر بهره‌های زیادی برده می‌شود. با این مقدمه به سراغ موضوع اصلی مقاله با عنوان سنگ کوارتز در دکوراسیون آشپزخانه خواهیم رفت و از جنبه‌های مختلف شما را با این نوع استفاده آگاه کردیم، پس پیشنهاد می‌شود برای افزایش دانش خود در این زمینه با ما همراه شوید.

 

سنگ کوارتز در دکوراسیون آشپزخانه
جذابیت سنگ کوارتز در دکوراسیون آشپزخانه

سنگ کوارتز چه نوع سنگی است؟

کوارتز یکی از سنگ‌های دگرگونی است که در اثر انجام فعالیت شیمیایی با گرما تشکیل می‌شود. به بیان ساده‌تر؛ سیمان سیلیس و دانه‌های شن با یکدیگر ترکیب شده و کوارتز با آن مقاومت و قابلیت‌های جذاب خود پدید می‌آید. البته بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که درصد بسیار زیادی از کوارتز استفاده شده در ساختمان، طبیعی است و مقدار بسیار ناچیزی از آن، رزین و رنگ‌دانه است.

تنوع طرح و رنگی، ضخامت، وزن مناسب، مقاومت در برابر حرارت، استحکام بالا و در نهایت طول عمر بیشتر سنگ کوارتز باعث شده است تا در صنایع مختلف از این نوع سنگ، استفاده‌های زیادی برده شود. از کوارتز در صنعت معماری و هنرهای تزئینی نیز بهره می‌برند. مقاومت این سنگ در برابر سایش باعث می‌شود که از آن در کف، پله و صفحات ضدآب در آشپزخانه نیز استفاده شود.

موارد مورداستفاده از سنگ کوارتز در دکوراسیون آشپزخانه بسیار فراوان است که از آن جمله می‌توان به کاربردهای زیر اشاره کرد،

 • استفاده در صفحه کابینت آشپزخانه مانند میز جزیره و اپن
 • کانترهای آشپزخانه و میزهای پذیرش استخر
 • استفاده در روشویی و کاسه‌های آن در سرویس بهداشتی به علت آنتی باکتریال بودن این سنگ
 • استفاده در مبلمان تجاری
 • و یکی از مهم‌ترین استفاده‌های سنگ کوارتز در میزهای آزمایشگاه است که نیاز به تمیزی و ضدباکتری بودن دارد.

 

سنگ کوارتز در دکوراسیون آشپزخانه
مزایای مهم سنگ کوارتز در آشپزخانه

مزایای مهم سنگ کوارتز برای استفاده در آشپزخانه

همان‌طور که گفته شد این سنگ از جمله سنگ‌های بسیار کاربردی در آشپزخانه است که طرفداران بسیار زیادی دارد. مهم‌ترین دلیل این محبوبیت به‌خاطر مقاومت آن در برابر خراش و ساییدگی است. البته دلایل و مزایای این سنگ بسیار است که ما در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • کوارتز یک سنگ ضدآب است ازاین‌جهت برای استفاده در قسمت‌های مختلف آشپزخانه که با رطوبت و آب، سروکار دارد بسیار مناسب است.
 • بهداشتی بودن این نوع سنگ نیز بسیار قابل‌توجه است و میکروب و باکتری‌ها راه نفوذی به داخل آن نخواهند داشت. عدم نفوذ آلودگی به این قسمت از آشپزخانه به دلیل نوع نصب این سنگ است. سنگ کوارتز نصب یکپارچه‌ای با کابینت دارد و در این صورت، هیچ‌گونه درز و شکافی بین کابینت و سنگ وجود ندارد که آلودگی بتواند به داخل درزها نفوذ کند.
 • نگه‌داری از سنگ کوارتز در دکوراسیون آشپزخانه بسیار آسان و راحت است. تمیزکردن و نظافت این سنگ نیز در چند ثانیه انجام می‌شود. صاف و صیقلی بودن این سنگ، امکان تمیزی راحت را فراهم می‌کند.
 • یکی از ویژگی‌های برتر سنگ کوارتز، تحمل وزن بالای آن است پس برای ساخت صفحات مختلف از سنگ کوارتز استفاده می‌شود.
 • تنوع بالای آن، به دلیل و.جود رنگ‌دانه‌های مختلف در این سنگ است.
 • همان‌طور که گفته شد این سنگ، مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت دارد و این مقاومت در حدود ۱۵۰ درجه سانتی‌گراد است. باتوجه‌به این ویژگی برتر می‌توان گفت بهترین سنگ کوارتز در دکوراسیون آشپزخانه، همین سنگ است.
 • انعطاف‌پذیری بالای سنگ کوارتز باعث شده است تا برش‌پذیری آن نیز بیش­تر شود و برش‌های ظریف بر روی آن به بهترین شکل ممکن انجام شود.

 

سنگ کوارتز در دکوراسیون آشپزخانه
سنگ کاربردی و بسیار جذاب در آشپزخانه

 

 استفاده از سنگ کوارتز در صفحات آشپزخانه

سنگ کوارتز با قابلیت‌های خاص خود به یک سنگ طبیعی شباهت بسیار زیادی دارد ولی به این نکته هم توجه داشته باشید که سنگ‌های طبیعی در برخی موارد، انعطاف و مزایای سنگ مصنوعی را ندارند و در هنگام کار با آن‌ها، دچار مشکلات زیادی خواهید شد. در حقیقت می‌توان گفت، سنگ‌های کوارتز، در دسته سنگ‌های مهندسی شده قرار دارند و تنوع رنگی آن‌ها بسیار بالاست که سنگ­های موجود در طبیعت با عنوان سنگ‌های طبیعی این قابلیت را ندارند.

البته ذکر این نکته نیز ضروری است که اگر قصد استفاده از سنگ کوارتز در دکوراسیون آشپزخانه را دارید، بهتر است به هزینه، مزایا و معایب این سنگ نیز دقت کافی داشته باشید. اگر به دنبال ایده و طرح‌های جدید در کانتر، اپن و جزیره آشپزخانه هستید، صفحه کوارتز کابینت بهترین انتخاب ممکن است. این نوع صفحات با جلوه‌های خاص خود، فضای شیک و متفاوتی به آشپزخانه شما می‌دهند.

کوارتز که یک سنگ مصنوعی است برای استفاده در صفحات آشپزخانه از ۹۳ درصد کوارتز و ۷ درصد رزین ساخته شده است. ضد آلرژی بودن این سنگ نیز بسیار قابل‌توجه است. البته می‌توان گفت، عمر طولانی و بالای این سنگ نیز، نیاز به تعویض آن را کاهش داده است. ابعاد صفحات کابینت از جنس کوارتز معمولاً بین ۱۲۰ در 300، ۱۴۰ در ۳۰۰ و ۱۶۸ در ۳۲۰ است که کاربردی بودن آن را بیش­تر کرده است. ضخامت این صفحات نیز در حدود 12، ۲۰ و ۳۰ میلی‌متری است.

سنگ کوارتز در دکوراسیون آشپزخانه
استفاده از سنگ کوارتز در آشپزخانه

 

 جمع‌بندی

همان‌طور که در این مقاله خواندید استفاده از سنگ کوارتز در دکوراسیون آشپزخانه بسیار جذاب و خواستنی خواهد شد. صفحات کوارتز در حالت طبیعی بسیار درخشان و براق هستند ولی باید به این نکته نیز توجه داشت که برای حفظ این براقیت باید مراقبت زیادی از آن‌ها انجام گیرد.

برای حفظ زیبایی و درخشش آن‌ها بهتر است از قراردادن ظروف داغ و یا خراشیدگی به این واسطه خودداری شود. همان‌طور که قبل‌تر هم اشاره شد، تمیزی این نوع صفحات بسیار آسان است و فقط با یک دستمال نرم و مرطوب می‌توانید درخشندگی مناسبی به این صفحات بدهید.

در صورت نیاز به مشاوره تخصصی و همچنین اجرای انواع صفحات کابینت و نانو سنگ کابینت با کارشناسان ما در شرکت دریم دکور تماس بگیرید.

سوالات متداول

کانترهای گرانیتی بهتر است یا کوارتز؟

پاسخ به خواسته‌ها و نیازهای شما بستگی دارد. اگر می‌خواهید یک ماده زیبا، بادوام و مقاوم در برابر بخار داشته باشید، میزهای کوارتز را دوست خواهید داشت ، اما ممکن است قیمت بالا و حساسیت به گرما را دوست نداشته باشید. اگر می‌خواهید یک ماده زیبا و طبیعی داشته باشید، گرانیت برنده می‌شود، اما ممکن است از نگهداری زیاد خوشتان نیاید.

مزایا و معایب کانترهای کوارتز چیست؟

برخی از مزایای میزهای کوارتز عبارتند از دوام، مقاومت در برابر لکه و ظاهر زیبای آنها. برخی از معایب شامل قیمت بالا و حساسیت حرارتی مواد است و علاوه بر این، کانترهای کوارتز باید به طور حرفه ای نصب شوند.

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیازات:

تا به حال کاربری به این مطلب امتیاز نداده است! شما اولین نفر باشید.

اشتراک گذاری در:
Share on google
Share on telegram
Share on whatsapp

6 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز
   شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت سنگ کابینت کوارتز و دیگر محصولات با دریم دکور در تماس باشید.

 1. سلام وقت بخیر
  چطور میتونم برای انتخاب جنس صفحه کابینت مشاوره بگیرم؟

  1. سلام دوست عزیز
   شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر و دریافت مشاوره با ما در تماس باشید.

  1. سلام دوست عزیز
   آدرس کارگاه: غرب تهران، احمدآباد مستوفی، میدان مشعل، گلایل 11، پلاک 100 درب آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *