سنگ کوارتز

سنگ کوارتز
آنچه در این مقاله می‌خوانیم:
()

سنگ کوارتز کابینت

صفحه کابینت سنگ کوارتز زیبایی جسورانه ای دارند.از صفحه کابینت کوارتز در کانترهای روی کابینت آشپزخانه، کابینت حمام و روشویی استفاده میشود. صفحات پیشخوان از یکی از سخت‌ترین مواد معدنی روی کره زمین ساخته شده‌اند و جذابیتی درخشان و غنی دارند که آن‌ها را بیش از پیش خواستنی می‌کند.

جذابیت قوی و غیرقابل انکاری وجود دارد که باعث می شود صفحه سنگی کوارتز فوراً ظاهر و سبک آشپزخانه و حمام را بهبود بخشند، حتی اگر فقط روی کابینت روشویی قرار گیرد.

سنگ کوارتز یکی از فراوان‌ترین انواع سنگ‌ها در پوسته زمین است که در رنگ‌ها و اشکال مختلف یافت می‌شود. این سنگ قیمتی و ارزشمند در زبان آلمانی به معنی استحکام است که اگر با خواص آن آشنا باشید این معنا را به‌راحتی می‌پذیرید.

صفحه کابینت کوارتز چگونه ساخته می شوند؟

آنها از ترکیبی از حدود 90 درصد سنگ های کوارتز زمینی با بقایای خرد شده سنگ مرمر، گرانیت، تقویت شده با ضایعات بازیافتی مانند سرامیک، سیلیس، آینه و غیره ساخته شده اند که همگی در یک پایه چسب سیمانی مخلوط شده اند. شما می توانید سفارشات کابینت و دکوراسیون خود را به فروشگاه دریم دکور بسپارید تا تجربه یک خانه مدرن را داشته باشید برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید 09912011076

ویژگی های برجسته صفحه کابینت کوارتز:

 • به معنای واقعی گروهی از الگوها و رنگ ها سنگ کوارتز برای انتخاب وجود دارد – تعداد زیادی مطابق با سلیقه شما وجود دارد
 • آنها غیر متخلخل هستند – ویژگی که در سنگ های طبیعی پیدا نمی کنید
 • نگهداری از آنها آسان است – نیازی به آب بندی سالانه ندارند
 • ظاهر و استایل همیشگی است
 • بسیار مقاوم در برابر لک و خش
 • دوام تست شده و ثابت شده

 

صفحه کابینت سنگ کوارتز
صفحه کابینت سنگ کوارتز

تاریخچه‌ای مختصر از سنگ کوارتز

در ابتدا مردم سنگ کوارتز را در انواع مختلف می‌شناختند، ولی طبقه‌بندی جامعی ازاین‌دست سنگ‌ها ارائه نشده بود و باید دانشمندان باتوجه‌به عناصر سازنده آن این دسته‌بندی را ارائه می‌کردند. در قرن نوزدهم، دانشمندی به نام برگمن ماده شیمایی اصلی موجود در این دسته از سنگ‌ها را کشف کرد و آن را سیلیکا نامید. این ماده شیمیایی وجه اشتراک سنگ‌های کوارتز شد و به کمک آن طبقه‌بندی این سنگ‌ها ممکن شد.

ماده شیمیایی موجود در هر سنگی، دارای خواص منحصربه‌فردی است که به خود سنگ نیز خواصی را می‌بخشد. زمانی که این مواد شیمایی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، به سبب خاصیت فیزیکی و شیمیایی اتم‌هایی که درون خود دارند، ساختاری سه‌بعدی به خود می‌گیرند که منحصربه‌فرد است.

به همین دلیل است که کوارتز نیز مانند بعضی از سنگ‌ها دارای بلور مشخص است و اگر به آن ضربه‌ای وارد کنیم که بشکند، به‌صورت خاصی می‌شکند و در طبیعت ظاهری زیبا را نشان می‌دهد. در همان سال‌ها دانشمندان کشف کردند که سیلیکا از یک عنصر به نام سیلیکون و دو عدد اتم اکسیژن تشکیل شده است. این ویژگی در تمام سنگ‌های کوارتز پیدا می‌شود.

معرفی انواع کوارتز و رنگ‌های آن

نحوه دسته‌بندی انواع سنگ کوارتز

بعضی از سنگ‌ها توانایی متبلور شدن را به دلایل شیمیایی ندارند، اما بعضی دیگر مانند کوارتز می‌توانند متبلور شوند و ظاهری زیبا را خلق کنند. بااین‌حال، برای داشتن بلورهایی زیبا، شرایطی نیاز است. همان‌طور که در بالاتر نیز اشاره شد، سنگ‌های کوارتز از ذراتی شیمیایی تشکیل شده است که سیلیکا نام دارند. این ذرات زمانی که به‌آرامی و طی زمان کافی در کنار هم قرار می‌گیرند می‌توانند ساختار بلوری مشخصی را ایجاد کنند.

از طرفی دیگر، اگر زمان برای تشکیل بلور و کنار هم قرار گرفتن ذرات وجود نداشته باشد، بلورها کوچک می‌شوند و فرصت بزرگ شدن را پیدا نمی‌کنند. به همین دلیل، می‌توانیم بر اساس اندازه بلور، سنگ‌های کوارتز را به دودسته کلی ماکروکریستالین یا دارای بلور درشت و میکروکریستالین یا بلور کوچک تقسیم‌بندی کنیم. دسته آخر به نام کوارتز کریپتوکریستالین نیز شناخته می‌شود. در زبان عامیانه، زمانی که از سنگ کوارتز صحبت می‌شود، هدف کوارتزهای ماکروکریستالین است و کلسدونی مخصوص میکروکریستالین‌ها است.

معرفی انواع کوارتز ماکروکریستالین

کوارتزهای انواع مختلفی دارند که در زیر نام تعدادی از آن‌ها آورده شده است. در نظر داشته باشید که بیشتر هرکدام از این کوارتزها یک همتای میکروکریستالین یا کریپتوکریستالین نیز دارد، اما آن چیزی که بیشتر موردتوجه مردم قرار گرفته است، کوارتزهای ماکروکریستالین است که تحت شرایط آرام و در مدت‌زمان طولانی بلورها شکل گرفته است:

معرفی ویژگی‌های انواع سنگ کوارتز ماکروکریستالین

سنگ کریستال شفاف بوده و به نام در کوهی خریدوفروش می‌شود. این سنگ بلورهای شفافی دارد و در ساخت نگین کاربرد بسیاری دارد. این دسته در سنگ‌های سیلیسی و آذرین یافت می‌شود که وقتی دارای ناخالصی روتایل باشند ارزش بیشتری پیدا می‌کنند.

آمتیست سنگی است که دارای رنگ زیبای ارغوانی است و سنگ تولد بهمن‌ماهی‌ها شناخته می‌شود. این سنگ با رنگ زیبایی که دارد به‌عنوان جواهر نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. آمیترین نوع دیگری از سنگ کوارتز است که دارای دورنگ است.

این دورنگ به زیبایی در یکدیگر فرو می‌روند و ظاهری منحصربه‌فرد را برای این دسته از سنگ‌های کوارتز ایجاد می‌کند. این دورنگ بنفش یا ارغوانی به همراه زرد یا طلایی است. آونتورین سنگی سبز است و کلسدونی است. البته در رنگ‌های دیگری نیز در طبیعت یافت می‌شود، اما غالباً رنگ آن سبز بوده و دارای ناخالصی‌های میکا است.

کوارتز آبی، همان‌طور که از نامش نیز پیداست، دارای رنگ آبی ملایمی بوده و کریستالی به‌شدت کمیاب است. رنگ آبی این دسته از سنگ‌ها به رنگ آبی آسمانی ملایم بوده و جلوه‌ای بسیار چشمگیر به آن می‌بخشد. این دسته از سنگ‌ها می‌توانند مقداری رنگ خاکستری به خود بگیرند و کوارتز آبی خاکستری را ایجاد کنند.

سیترین نوعی سنگ کوارتز است که دارای رنگ زرد روشن تا قهوه‌ای است. سیترین کمیاب بوده و به همین دلیل است که برای تولید سیترین، آمتیست را در حرارت بالا تبدیل به این سنگ می‌کنند و درنهایت به آن ناخالصی اضافه می‌کنند تا همرنگ سیترین شود.

رنگ‌های کوارتز به دلیل ناخالصی‌های موجود در زمان تشکیل سنگ

چند سنگ دیگر از انواع سنگ کوارتز

ایزنکیزل به این دلیل که دارای ناخالصی‌های آهن است به رنگ قرمز در طبیعت یافت می‌شود. این کلمه در زبان آلمانی به معنی قلوه‌سنگ آهنی است. البته طیف‌های مختلفی نیز قرمز نیز دارد و به رنگ‌هایی که ترکیبی از زرد و قرمز است نیز یافت می‌شود. کوارتز شیری نیز همان‌طور که از نامش پیداست دارای رنگ شیری است و حالتی مات دارد. این دسته از کوارتزها در کشورهای آلمان و ایتالیا یافت می‌شوند.

کوارتز صورتی یا رز کوارتز دسته‌ای دیگر از این نوع سنگ است که دارای رنگ زیبای صورتی است. به دلیل ناخالصی‌های آهن، تیتانیوم و منگنز رنگ صورتی این سنگ بسیار ملایم بوده و کمیاب است. زمانی که رز کوارتزها خیلی رنگ روشنی داشته باشند، دیگر نام رز کوارتز به آن‌ها اطلاق نمی‌شود و به‌عنوان کوارتز صورتی شناخته می‌شود.

پراز نیز دارای رنگ سبز روشن است و به همین دلیل به آن زمردی کوارتز نیز می‌گویند. کریستال‌های این نوع سنگ به‌صورت براق نیز در طبیعت یافت می‌شوند، اما اغلب تیره هستند و معدن آن نیز در یونان و ایتالیا یافت می‌شود. دسته‌های دیگری از سنگ کوارتز وجود دارند که هرکدام زیبایی‌های مخصوص به خود را دارد و به همین دلیل در جواهرسازی کاربردهای مختلفی پیدا می‌کنند.

یکی از معروف‌ترین سنگ‌های معدنی سنگ کوارتز است که در اغلب نقاط دنیا یافت می‌شود. این سنگ در برابر هوازدگی مقاوم بوده و ماده معدنی بسیار با دوام است. سنگ بادوام کوارتز در سنگ‌های دگرگونی، آذرین و رسوبی وجود دارد. نام شیمیایی این سنگ دی اکسید سیلیکون است؛ زیرا از ترکیب شیمیایی سیلسیم و اکسیژن تشکیل شده است.

کوارتز چیست؟

واژه کوارتز مشتق یک کلمه آلمانی بوده و احتمالاً ریشه آن واژه‌ای به معنای سخت است. سنگ  به در کوهی معروف بوده و میزان سختی آن در مقیاس موس ۷ است. هر چه میزان سختی سنگ‌ها بالاتر باشد استحکام و دوام آن‌ها نیز بیشتر می‌شود.

این سنگ در طبیعت بسیار فراوان است؛ به طوری که دومین کانی تشکیل دهنده پوسته زمین است‌. کوارتز یا دی اکسید سیلیسیم با فرمول شیمیایی SiO2 با بلورهای متنوع در طبیعت یافت می‌شود که برخی از آن‌ها کاربرد جواهر دارند که در آن صورت قیمت هر گرم سنگ کوارتز بالا خواهد بود.

میزان سختی کوارتز در مقیاس موس ۷ است.

انواع کوارتز

سنگ کوارتز بر اساس نحوه تشکیل شکل بلورهای متفاوتی دارد. به طور کلی دو نوع سنگ کوارتز ماکرو کریستالی و کریپتو کریستالی وجود دارد. کوارتز ماکرو کریستالی فرم بلورین و تبلور یافته سنگ کوارتز است؛ در حالی که کوارتز کریپتو کریستالی متراکم و فشرده بوده و به مخفی بلور معروف است. اغلب زمانی که اسم سنگ کوارتز به تنهایی به کار می‌رود منظور نوع ماکرو کریستالی است.

به طور کلی دو نوع سنگ کوارتز ماکرو کریستالی و کریپتو کریستالی وجود دارد.

کوارتز کریپتو کریستالی

این نوع از سنگ کوارتز متراکم و فشرده هستند و بلورهای آن دیده نمی‌شوند. سنگ‌های کریپتو کریستالی به دو نوع فیبروز و دانه‌ای تقسیم می‌شوند. در ادامه اسامی برخی از سنگ‌های کریپتو کریستالی را مشاهده می‌کنید:

 • کلسدونی
 • عقیق
 • کارنلین
 • سارد
 • اونیکس
 • کریزوپراز
 • پلاسما
 • فلینت
 • چرت
 • جاسپر
 • هلیوتروپ

بررسی ویژگی‌های سنگ کوارتز

با توجه به تنوع بسیار بالای این سنگ انتخاب آن کمی دشوار است. برای اینکه بتوانید بهترین نوع سنگ کوارتز را انتخاب کنید برخی از ویژگی‌های آن از جمله رنگ، میزان درخشش ابعاد آن نقشه دارند. در ادامه به بررسی این ویژگی‌ها می‌پردازیم.

رنگ

بهترین نور برای بررسی رنگ خورشید زمانی است که خورشید در حال طلوع و یا غروب باشد؛ زیرا در این زمان عمیق‌ترین رنگ‌های سنگ نیز دیده می‌شود. رنگ سنگ کوارتز با توجه به اندازه آن متفاوت است  به طوری که باارزش‌ترین سنگ‌های کوارتز شفاف‌ترین آن‌ها هستند. در میان سنگ‌های باارزش بعد از کوارتز شفاف، رنگ سفید و ابری ارزش بالایی دارند.

درخشش

یکی دیگر از ویژگی‌های سنگ درخشش آن است و می‌توان گفت سنگ درخشان ارزش بالاتری دارد. میزان درخشش سنگ‌ها بر اساس میزان عبور نور از آن سنگ تعیین می‌شود. هرچه کوارتز نور بیشتری از خود عبور دهد شفافیت آن نیز بالاتر خواهد بود. پس نور علاوه بر نقشی که در تعیین رنگ سنگ دارد، در میزان درخشش سنگ کوارتز نیز مؤثر است.

ابعاد

هنگام برش سنگ کوارتز به نکات مختلفی توجه می‌شود. یکی از نکات مهمی که در تعین ابعاد سنگ نقش دارد رنگ است؛ زیرا هنگام برش سنگ کوارتز آن را به‌گونه‌ای انجام می‌دهند که قطعات حاصل رنگ بیشتری داشته باشند. از این رو سنگ کوارتز در بازار با ابعاد مختلف و شکل‌های متفاوت یافت می‌شو..

باارزش‌ترین سنگ‌های کوارتز شفاف‌ترین آن‌ها است.

خواص سنگ کوارتز

در منابع مختلف خواص متفاوتی برای سنگ کوارتز گفته شده است. در ادامه به معرفی برخی از خواص این سنگ می‌پردازیم‌. یکی از خواص سنگ کوارتز تنظیم تمام چاکراهای بدن و رسیدن آن‌ها به تعادل است‌. با توجه به ویژگی انعکاس نور این سنگ باعث افزایش انرژی مثبت در بدن می‌شود. همچنین سنگ کوارتز در تمرکز یافتن و افزایش قوای ذهنی نقش دارد.

 • کمک به تصفیه روح و روان
 • محافظت فرد در برابر سحر و جادو
 • ارتباط با دنیای متافیزیک
 • تعادل سیستم ایمنی بدن
 • پاک‌سازی اندام‌های بدن
 • درمان خستگی‌های مزمن

خواص پزشکی سنگ کوارتز

علاوه بر خواص بسیاری که شمردیم این سنگ خواص پزشکی نیز دارد، از جمله خواص پزشکی سنگ کوارتز می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • درمان اختلالات تنفسی از جمله آسم و گلودرد
 • کاهش فشار خون و گرفتگی رگ‌های و مقابله با سرطان خون
 • کمک به رفع مشکلات نازایی و تقویت باروری فرد
 • افزایش روحیه فرد
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • درمان تب

سوالات متداول

از کجا می توانم صفحه کابینت کوارتز تهیه کنم ؟

شما میتوانید صفحه کابینت سنگ کوارتز مورد نظر خود را از لحاظ رنگ و ضخامت انتخاب کنید و به دریم دکور سفارش دهید تا فرایند ساخت وو نصب را برایتان ثبت کنند.

صفحه کابینت کوارتز چقدر دوام می آورند؟

تولید کنندگان کانتر کوارتز به شما تضمین می دهند از 10 یا 15 سال و یا تا مادام العم هیچ اتفاقی برای این سنگ نمی افتد مگر اینکه از آن خسته شوید.

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیازات:

تا به حال کاربری به این مطلب امتیاز نداده است! شما اولین نفر باشید.

اشتراک گذاری در:
Share on google
Share on telegram
Share on whatsapp

10 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز
   شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت سنگ کوارتز کابینت با دریم دکور در تماس باشید.

  1. سلام دوست عزیز
   آدرس کارگاه: غرب تهران، احمدآباد مستوفی، میدان مشعل، گلایل 11، پلاک 100 درب آبی

  1. سلام دوست عزیز
   بله – شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر در رابطه با نانو سنگ کابینت با دریم دکور در تماس باشید.

 1. سلام وقت بخیر قیمت صفحه کابینت کوارتز به چه عواملی بستگی دارد؟

  1. سلام وقت بخیر
   قیمت تمام شده برای صفحه کابینت کوارتز به عوامل مختلفی همچون کارخانه سازنده و یا ضخامت صفحه بستگی دارد.

 2. سلام ثبت سفارش صفحه کابینت کوارتز رو چجوری میتونم انجام بدم؟

  1. سلام وقت بخیر
   جهت ثبت سفارش صفحه کابینت کوارتز لطفا با شماره 09912011076 تماس حاصل نمایید تا در این زمینه راهنمایی شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *