معرفی انواع صفحه روی کابینت براق

صفحه روی کابینت براق
آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

بسیاری از افراد صفحه روی کابینت براق را برای خرید انتخاب می‌کنند. این نوع از صفحات در سال‌های اخیر محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده‌اند. صفحات روی کابینت براق را باز مواد مختلفی می‌سازند. برخی از صفحات روی کابینت روکش براق دارند. از انواع صفحات روی کابینت براق می‌توان به صفحات براق از جنس کورین و کوارتز اشاره کرد. در این صفحات به دلیل استفاده از مواد شیمیایی در ساخت سنگ مصنوعی مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می‌دهند.

ویژگی‌ها و مشخصات صفحات روی کابینت براق

در صورت انتخاب صفحه روی کابینت براق از جنس اکریلیک می‌توان از مقاومت بالای آن در برابر حرارت اطمینان داشت. این صفحات در برابر آسیب‌های خارجی نیز مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می‌دهند. برخی از صفحات روی کابینت براق از سنگ‌های طبیعی مانند مرمر ساخته می‌شوند. جنس برخی از آنها نیز از سنگ‌های مصنوعی مانند کورین و کوارتز است. در صورت استفاده از این نوع سنگ‌ها هزینه بسیار پایین‌تری نسبت به سنگ‌های طبیعی پرداخت خواهید کرد.

سنگ مرمر یکی از محبوب‌ترین انواع سنگ طبیعی برای استفاده در صفحات روی کابینت محسوب می‌شود. این نوع از سنگ‌ها قیمت بسیار بالاتری نسبت به سنگ‌های مصنوعی دارند. مقاومت این نوع سنگ‌ها در برابر فشار و خط‌وخش به طور قابل‌توجهی بالاتر از سنگ‌های مصنوعی است. بااین‌وجود این سنگ‌ها در برابر حرارت نسبت به سنگ‌های مصنوعی مقاومت بسیار بیشتری از خود نشان می‌دهند. از معایب این نوع از صفحات روی کابینت براق می‌توان به عدم شکل‌پذیری آنها اشاره کرد.

همان‌طور که پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم استفاده از صفحات روی کابینت محبوبیت بسیار زیادی در سال‌های اخیر پیدا کرده است. دلیل اصلی محبوبیت بسیار بالای این نوع از صفحات روی کابینت ظاهر بسیار زیبای آن به‌حساب می‌آید. از دیگر مزایای استفاده از صفحات روی کابینت براق می‌توان به آسان‌تر بودن پاک‌کردن آلودگی از روی آنها اشاره کرد. در صورت ایجاد لکه بر روی صفحات روی کابینت براق به‌آسانی می‌توان با استفاده از یک اسفنج مرطوب پاک کرد.

مواد مورداستفاده در ساخت صفحه های کابینت براق

صفحه روی کابینت براق
صفحه روی کابینت براق

انواع صفحه کابینت موجود در بازار

باتوجه‌به ماهیت براق سنگ جنس اکثر صفحات روی کابینت براق از سنگ است. به‌طورکلی صفحه روی کابینت براق از جنس سنگ را می‌توان به دو گروه اصلی تقسیم کرد. سنگ‌های طبیعی و سنگ‌های مصنوعی دودسته اصلی برای انواع صفحه روی کابینت به‌حساب می‌آیند. به‌طورکلی در سال‌های اخیر محبوبیت استفاده از سنگ‌های مصنوعی مانند کوارتز و کورین افزایش پیدا کرده است. در ادامه به خصوصیات این نوع از سنگ‌ها برای استفاده در روی کابینت بیشتر می‌پردازیم.

یکی از دلایل اصلی برای محبوبیت استفاده از سنگ‌های مصنوعی برای صفحات روی کابینت براق مقاومت آنها در برابر نفوذ آب است. در صورت انتخاب این نوع سنگ‌ها می‌توان از آسان بودن پاک‌کردن لکه و آلودگی از روی آن اطمینان داشت. این نوع از سنگ‌ها مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت از خود نشان می‌دهند. به طور تقریبی با تماس اشیا با دمای پایین‌تر از نود درجه آسیبی به صفحات روی کابینت براق وارد نخواهد شد.

یکی از مزایای استفاده از سنگ‌های مصنوعی مانند کورین و کوارتز برای صفحه روی کابینت شکل‌پذیری آنهاست. این سنگ‌ها برخلاف سنگ‌های طبیعی به دلیل ماهیت مصنوعی و ساختار شیمیایی‌شان در رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند. در صورت ایجاد خراش بر روی این صفحات به‌آسانی و با استفاده از مود شیمیایی مخصوص می‌توان آنها را پاک کرد. ذکر این نکته حائز اهمیت است در اکثر مواقع صفحه روی کابینت براق ضخامتی در حدود پنجاه میلیمتر دارند.

معرفی انواع صفحات کابینت براق

صفحه روی کابینت براق
صفحه روی کابینت براق

 آشنایی با سنگ کورین مشکی و کاربرد آن در آشپزخانه

از میان انواع صفحات روی کابینت براق اکثر آنها دارای جنس سنگی هستند. بااین‌وجود برخی از صفحات روی کابینت روکش براقی دارند. این مدل‌ها معمولاً قیمت بسیار پایین‌تری نسبت به صفحه روی کابینت براق از جنس سنگ دارند. ازاین‌جهت در صورت تمایل برای استفاده از این نوع کابینت‌ها باید مراقب ورود آسیب فیزیکی به آن بود. در صورت ایجاد خراش و خط بر روی این نوع از صفحات روی کابینت نمی‌توان آنها را با استفاده از مواد شیمیایی پولیش کرد.

از دیگر مدل‌های سنگ مصنوعی برای استفاده برای صفحات روی کابینت براق می‌توان به سنگ مصنوعی کوارتز اشاره کرد. این نوع از سنگ‌ها ویژگی‌ها و مشخصات مشابهی با کورین دارند. بااین‌وجود قیمت این نوع از سنگ‌ها نیز مانند سنگ کورین اندکی بالاست. از تفاوت‌های میان این نوع سنگ در مقایسه با سنگ کورین می‌توان به میزان سختی بیشتر آن اشاره کرد. به دلیل سختی بالاتر برش سنگ‌های کوارتز نیاز به فشار بیشتری نسبت به برش سنگ مصنوعی کورین دارد.

از دیگر تفاوت‌های جزئی میان صفحه روی کابینت براق از جنس کورین کوارتز می‌توان به خش‌پذیری بالاتر سنگ کورین نسبت به کوارتز اشاره کرد. به طور تقریبی در صورت واردکردن فشار بر روی سنگ‌های کورین احتمال خش‌پذیری آن نزدیک به یازده درصد بیشتر از سنگ‌های مصنوعی کورین است. سنگ کوارتز نسبت به سنگ کورین وزن بیشتری دارد. ازاین‌جهت حمل‌ونقل آن اندکی سخت‌تر از سنگ مصنوعی کورین است. سنگ‌های کوارتز تنوع رنگی بیشتری دارند.

صفحه های روی کابینت براق از جنس سنگ‌های طبیعی

صفحه روی کابینت براق
صفحه روی کابینت براق

صفحه کورین چیست؟

از دیگر انواع سنگ‌های طبیعی برای استفاده بر روی صفحات کابینت می‌توان به سنگ‌های گرانیت اشاره کرد. این سنگ‌ها در مقایسه با سنگ‌های طبیعی دیگر مانند مرمر قیمت پایین‌تری دارند. در صورت انتخاب این سنگ برای استفاده در صفحه روی کابینت براق هزینه پایین‌تری نسبت به سنگ‌های مصنوعی پرداخت خواهید کرد. مقاومت این نوع سنگ به‌عنوان صفحه روی کابینت از سنگ‌های کورین، کوارتز و مرمر اندکی پایین‌تر است. ازاین‌جهت این نوع سنگ‌ها به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

از معایب صفحات روی کابینت براق می‌توان به لک شدن سریع‌تر آنها نسبت به سنگ‌های مات اشاره کرد. در صورت ایجاد خط بر روی این نوع از صفحات، خش‌ها بر روی این نوع از صفحات بیشتر از صفحات روی کابینت مات بیشتر خود را نشان می‌دهند. سنگ‌های طبیعی برخلاف سنگ‌های مصنوعی نسبت به نور آفتاب واکنش نمی‌دهند.

نتیجه‌گیری

اکثر صفحات روی کابینت براق از جنس سنگ‌های مصنوعی و طبیعی هستند. در سال‌های اخیر محبوبیت استفاده از سنگ مصنوعی برای صفحه روی کابینت براق افزایش پیدا کرده است. به‌طورکلی سنگ‌های مصنوعی از دو نوع کوارتز و کورین هستند. این سنگ‌ها تفاوت‌های جزئی با یکدیگر از نظر وزن و میزان مقاومت دارند. سنگ‌های کوارتز مقاومت بالاتری در برابر عوامل مختلف خارجی دارند. وزن این نوع سنگ از کورین بیشتر است. صفحات براق نسبت به صفحات مات آسان‌تر تمیز می‌شوند.

اشتراک گذاری در:
Share on google
Share on telegram
Share on whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.