قیمت سنگ کوارتز طبیعی

سنگ کوارتز طبیعی
آنچه در این مقاله می‌خوانیم:
()

کانترهای سنگ طبیعی سالهاست که مورد علاقه صاحبان خانه بوده است. از میزهای گرانیتی گرفته تا سایر مواد طبیعی مانند سنگ مرمر

کانترهای کوارتز سطوح سنگی مهندسی شده هستند. آنها بهترین سنگ طبیعی را با فرآیندهای تولید مدرن ترکیب می‌کنند. این منجر به سطحی می‌شود که از نظر زیبایی با گرانیت و مرمر قابل مقایسه (و اغلب برتر) است و در عین حال دوام بیشتری را ارائه می‌دهد.

کوارتز به‌عنوان یک ماده معدنی ارزشمند از کنار هم قرار گرفتن مولکول‌های سیلیس تشکیل می‌شود. یکی از انواع سنگ کوارتز طبیعی عقیق است که با رنگ‌هایی مانند کهربایی، زرد، سفید، جگری و یا جگری مایل به سیاه و سبز دیده‌شده است. کوارتز به‌عنوان دومین کانی فراوان موجود در پوسته زمین متشکل از شبکه‌های پیوسته سیلیس یا SiO2 است. تعدد در بلورهای سنگ کوارتز سبب می‌شود برخی از آن‌ها در جواهرسازی کاربرد ویژه داشته باشند.

کوارتز خالص معمولاً بی‌رنگ، شفاف و یا نیمه شفاف است.

خواص سنگ کوارتز طبیعی

سنگ کوارتز طبیعی
سنگ کوارتز طبیعی

همان‌طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم، کوارتز با فرمول عمومی SiO2 دارای بلورهای متعددی است که تمامی آن‌ها به شکل کریستال‌های شش‌ضلعی هستند. کوارتز با انعطاف‌پذیری بسیار خوبی که دارد قادر است در برابر فرسایش براثر هوازدگی مقاومت کند. سنگ کوارتز طبیعی با چگالی برابر ۲.۶۵ گرم بر سانتی‌متر مکعب و ضریب شکست ۱.۵۴_ ۱.۵۵Mohs، به‌عنوان یک سنگ سخت و مستحکم در صنعت جواهرسازی کاربرد دارد.

 • کوارتز چشم ببر:

یکی از انواع شگفت‌انگیز کوارتز، کوارتز چشم ببری است. این نوع از کوارتز در رسوبات دریاهای منسوخ‌شده استرالیای غربی یافت می‌شود. تنش‌های وارده در کنار فعالیت‌های تک تونیکی سبب می‌شود تا کوارتز با الیاف کروسیدولیت و اکسیدهای آهن وارد دوره اختلاط شده و درنهایت با ظاهری شبیه به چشم ببر ظاهر می‌شود. ازآنجایی‌که از این نوع کوارتز در ساخت مهره برای گردنبند استفاده می‌شود، در دسته سنگ‌های قیمتی قرار می‌گیرد.

از کوارتز چشم ببری در ساخت زیورآلات استفاده می‌شود.

 • کوارتز زنبق:

از دیگر کریستال‌های سنگ کوارتز طبیعی می‌توان به کریستال عنبیه اشاره کرد که گاهی با اسامی کوارتز رنگین‌کمانی، کوارتز شیلر، آنندالیت و آدولارسنت خطاب می‌شود.

تفاوت سنگ کوارتز و کورین

دسته‌بندی سنگ کوارتز طبیعی بر اساس رنگ

سنگ کوارتز طبیعی
سنگ کوارتز طبیعی

کوارتز خالص، بی‌رنگ، شفاف و یا نیمه شفاف است که برای کنده‌کاری سنگ‌های سخت مورداستفاده قرار می‌گیرد. نکته حائز اهمیت در خصوص انواع کوارتزهای رنگی آن است که تمامی آن‌ها، به شکل طبیعی وجود ندارند! به‌عبارت‌دیگر برخی از انواع کوارتز مانند پراسیولیت حاصل عملیات حرارتی هستند. سنگ‌های رنگی کوارتز خود شامل انواع مختلفی هستند که در ادامه مطلب به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • آمیتیست:

آمیتیست به‌عنوان نوعی از سنگ کوارتز طبیعی در طیف رنگی بنفش روشن تا سایه اسطوخودوس تیره و کدر قرار دارد. بخش عمده ذخایر آمیتیست جهان در کشورهای برزیل، مکزیک، اروگوئه روسیه، فرانسه، نامیبیا و مراکش قرار دارد. رنگ منحصربه‌فرد آمیتیست حاصل ردپای آهن در ساختار آن است.

رنگ بنفش آمیتیست به علت حضور آهن در آن است.

 • کوارتز دوموریتریت:

قرار گرفتن ماده معدنی دوموریتریت در قطعات کوارتز، سبب پدید آمدن لکه‌های ابریشمی آبی‌رنگ می‌شود که البته ممکن است گاهی سایه‌هایی از رنگ بنفش یا خاکستری در آن دیده شود.

 • سیترین:

سیترین یکی دیگر از انواع کوارتزهای رنگی بوده که رنگ آن از زرد ملایم تا قهوه‌ای متغیر است. کشور برزیل خاستگاه این سنگ جذاب است. به‌طوری‌که بیشترین میزان تولید سیترین در ایالت ریوگرانده دوسول صورت می‌گیرد.

 • سنگ کوارتز طبیعی شیری:

سنگ کوارتز طبیعی
سنگ کوارتز طبیعی

بهترین نوع سنگ کوارتز کدام است؟

رایج‌ترین نوع کوارتز کریستالی، کوارتز شیری است. رنگ سفید این سنگ به علت در هم آمیختن جزئی از گاز، مایع یا هر دوی آن‌ها است که در طی تشکیل کریستال‌ها درونشان به ‌دام ‌افتاده‌اند.

 • رز کوارتز:

رنگ صورتی تا قرمز این سنگ آن را به رز کوارتز مشهور کرده است. علت بروز این رنگ وجود مقادیر اندک از تیتانیوم آهن یا منگنز است. نوع کمیاب رز کوارتز که به آن رز کریستالی نیز گفته می‌شود، رنگ خاصی دارد که به نظر می‌رسد ناشی از حضور فسفات یا آلومینیوم در آن باشد.

 • کوارتز دودی:

کوارتز دودی درواقع نوع خاکستری و نیمه شفاف سنگ کوارتز طبیعی است که گاهی ممکن است سیاه باشد.

 • پراسیولیت

پراسیولیت یا به عبارتی ورمارین نوعی کوارتز سبزرنگ است که در سال ۱۹۵۰ از معدن کوچکی در کشور برزیل استخراج‌شده است. البته لازم است بگویم که پراسیولیت در سیلزیا لهستان نیز وجود دارد.

کاربردهای مختلف سنگ کوارتز:

سنگ کوارتز طبیعی
سنگ کوارتز طبیعی

کوارتز به‌عنوان یک ماده طبیعی کاربردهای فراوانی دارد که تمامی آن‌ها حاصل از خواص فیزیکی و شیمیایی کوارتز هستند. در ادامه به معرفی تعدادی از کاربردهای مختلف کوارتز می‌پردازیم.

 • شیشه‌سازی:

ماسه‌های حاصل از فرایندهای زمین‌شناسی غالباً متشکل از دانه‌های کوارتز هستند که از این ذخایر به‌عنوان منابع سرشار سیلیس یاد می‌شود. از ماسه‌های تولیدشده در این فرایندها به‌عنوان ماده اولیه صنعت شیشه‌سازی استفاده می‌گردد. شیشه‌های کانتینری، شیشه‌های صفحه تخت، شیشه‌های تخصصی و فایبرگلاس ازجمله این محصولات هستند.

 • سایندگی:

صفحه کوارتز و کورین برای چه فضاهایی مناسب است؟

در بخش‌های قبلی مقاله به‌سختی بسیار بالای سنگ‌های ارزشمند اشاره کردیم، همین موضوع سبب می‌شود تا کوارتز به‌عنوان یک ابزار عالی برای سمباده و اره زنی استفاده شود.

 • ماسه ریخته‌گری:

مقاومت بالای کوارتز در برابر حرارت و مواد شیمیایی باعث می‌شود و از آن به‌عنوان ماسه ریخته‌گری استفاده شود. آجرهای نسوزی که بسیار راجع به آن‌ها شنیده‌ایم، اغلب از همین ماسه کوارتزها ساخته‌شده و همین موضوع باعث می‌شود این آجرها مقاومت حرارتی بالایی داشته باشند.

سنگ کوارتز طبیعی
سنگ کوارتز طبیعی

کوارتز غیر زینتی

کوارتز به‌عنوان یک سنگ زیبا، علاوه بر استفاده‌های زینتی در مواردی مانند سنگ‌های کابینت نیز کاربرد دارد. زیبایی، شفافیت و سختی سنگ کوارتز مهم‌ترین علل استفاده از آن به‌عنوان صفحه‌های کابینتی است. در حال حاضر کوارتز موجود در بازار مصرف به دودسته ایرانی و خارجی تقسیم می‌شود.

ازجمله نمونه‌های کوارتز ایرانی می‌توان به کوارتز سنگ‌آسیا، کوارتز آذرین پارس، کاینداستون و برد استون اشاره کرد. نمونه‌های خارجی آن نیز شامل سنگ کوارتز سایلستون، سنگ کوارتز سامسونگ و سنگ کوارتز هنستون کره هستند.

سنگ کوارتز طبیعی
سنگ کوارتز طبیعی

قیمت سنگ کوارتز طبیعی

قیمت سنگ کوارتز طبیعی به عوامل گوناگونی بستگی دارد. معمولاً سنگ‌های ایرانی قیمت کمتری نسبت به هم نوعان خارجی خود دارند. درحالی‌که تفاوت کیفیت چندانی وجود ندارد. بااین‌وجود مواردی نظیر متراژ نیز در قیمت تأثیرگذار هستند.

نتیجه‌گیری

کوارتز به‌عنوان یک ماده معدنی زیبا و مستحکم کاربردهای فراوانی دارد. وجود سیلیس و ساختار شش بعدی که حاصل واکنش سیلیسیم با اکسیژن است سبب ایجاد ساختاری بی‌نهایت مستحکم می‌شود. نوع خالص کوارتز بی‌رنگ، شفاف و یا نیمه شفاف است که بیشتر برای کنده‌کاری سنگ‌های سخت استفاده می‌شود.

کوارتزهای رنگی شامل انواع مختلفی مانند آمیتیست، سیترین، شیری و … هستند که هرکدام خواص مختص به خودشان را دارند و متعاقباً خواص متفاوتی نیز دارند. سایر استفاده‌های سنگ کوارتز طبیعی شامل مواردی مانند صفحات کابینت هستند که دو نوع ایرانی و خارجی دارند.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر در رابطه با سنگ کوارتز طبیعی و دیگر محصولات مانند نانو سنگ کابینت با دریم دکور در تماس باشید.

 

سوالات متداول

ارزان ترین گزینه موجود در میزهای کوارتز چیست؟

قیمت میزهای کوارتز می‌توانند متغیر باشند. عوامل موثر بر قیمت شامل اندازه پروژه، هرگونه سفارشی سازی (مانند بریدگی سینک یا لبه‌های اریب) و کیفیت کوارتز است. هزینههای نیروی کار نیز می‌تواند بسته به مکان متفاوت باشد.

کوارتز از چه ساخته شده است؟

کوارتز یک سنگ آذرین است که از اتم‌های اکسیژن و سیلیکون در ترکیبی پیوسته از چهار وجهی سیلیکون-اکسیژن (SiO4) تشکیل شده است.

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیازات:

تا به حال کاربری به این مطلب امتیاز نداده است! شما اولین نفر باشید.

اشتراک گذاری در:
Share on google
Share on telegram
Share on whatsapp

6 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز
   شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت سنگ کوارتز با دریم دکور در تماس باشید.

  1. سلام دوست عزیز
   بله – در مجموعه دریم دکور سنگ رز کوارتز موجود میباشد برای کسب اطلاعات بیش‌تر صفحه مربوط به این بخش را مطالعه نماید.

  1. سلام دوست عزیز
   شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر و دریافت مشاوره با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *