صفحه کابینت کورین و دلایل انتخاب آن

صفحه کابینت کورین
آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

امروزه بسیاری از افراد صفحات کابینت از جنس سنگ کورین را برای آشپزخانه‌های خود انتخاب می‌کنند. این نوع از سنگ‌ها از مواد شیمیایی و ترکیبات پلیمری مختلفی ساخته شده‌اند. در صورت انتخاب صفحه کابینت کورین کمتر به تعویض آن نیاز پیدا خواهید کرد. به‌طورکلی این نوع صفحات کابینت مقاومت بسیار بالایی در برابر گرما از خود نشان می‌دهند. به دلیل ماهیت این نوع از صفحات می‌توان آنها را در رنگ‌های مختلف تولید کرد. در ادامه به علل انتخاب این صفحات بیشتر می‌پردازیم.

مقاومت بسیار بالای صفحه کابینت کورین

مقاومت بسیار بالا یکی از مهم‌ترین دلایل برای انتخاب صفحه کابینت کورین به‌حساب می‌آید. این نوع سنگ مصنوعی در برابر عوامل و فشارهای خارجی به طور قابل‌توجهی مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهد. از دیگر دلایل برای انتخاب این صفحه کابینت می‌توان به قیمت مناسب آنها اشاره کرد. به دلیل محدودیت‌های منابع برای تولید صفحات کابینت طبیعی هزینه تولید آنها بسیار بیشتر از صفحات سنگ مصنوعی از جنس کورین است. در واقع منابع سنگ‌های طبیعی کمیاب‌تر است.
از دیگر دلایل برای انتخاب این نوع از صفحات تنوع زیاد رنگ و طرح آن است. سنگ‌های طبیعی را به علت ماهیت تغییرناپذیر آنها تنها در چند مدل طرح محدود می‌توان تولید کرد. این موضوع برای صفحات کابینت سنگ مصنوعی کورین صدق نمی‌کند. یکی از علل کیفیت بسیار بالای این نوع صفحات تخلخل پایین آنهاست. ازاین‌جهت امکان نفوذ آب به درون این نوع از سنگ مصنوعی وجود ندارد. به دلیل ساختار سنگ کورین باکتری در آن رشد نخواهد کرد.
از دیگر مزایای سنگ کورین می‌توان به کیفیت بسیار بالای آن در مقابل انواع دیگر صفحات کابینت اشاره کرد. سنگ کورین طول عمر و دوام بسیار بالایی دارد. به طور تقریبی طول عمر این نوع از سنگ‌ها برای صفحات کابینت در حدود سی درصد بیشتر از صفحات چوبی است. در صورت رعایت نکات نگهداری مربوط به صفحات کابینت از جنس سنگ کورین تا مدت‌ها به تعویض آن نیازی پیدا نخواهید کرد. در ادامه به مزایای استفاده از این نوع سنگ بیشتر خواهیم پرداخت.

صفحه کابینت کورین
صفحه کابینت کورین

مزایای انتخاب صفحه کابینت کورین

یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب صفحه کابینت کورین مقاومت بالای آن در برابر عوامل خارجی است. به دلیل ماهیت این سنگ‌ها هیچ‌گونه شیار بر روی سطح آن وجود ندارد. ازاین‌جهت تمامی آلودگی‌ها بسیار آسان‌تر از سطوح چوبی و یا سنگ‌های طبیعی ازروی آن پاک می‌شود. به دلیل این موضوع احتمال آلودگی و رشد باکتری بر روی سطوح این نوع از سنگ‌ها پایین‌تر از سطوح چوبی است. این صفحات بسیار آسان‌تر از صفحات چوبی تعمیر می‌شوند.
به دلیل ساختار شیمیایی و ماهیت ویژه این نوع سنگ‌ها، در صورت ایجاد خش بر روی سطح به‌آسانی می‌توان آن را پولیش کرد. بااین‌وجود در صورت استفاده از صفحات چوبی و یا صفحات سنگ طبیعی نمی‌توان خطوط ایجاد شده بر روی آنها را به‌آسانی از بین برد. از محدودیت‌های معدود سنگ‌های کوری می‌توان به حساسیت آنها در برابر اشعه ماورا بنفش اشاره کرد. در صورت برخورد پرتوهای UV به این نوع از سنگ مصنوعی به‌مرورزمان رنگ آنها تغییر پیدا می‌کند.
در صورت آسیب بخشی از صفحه کابینت کورین در اثر حرارت بالا به‌آسانی و با استفاده از مواد شیمیایی پولیش می‌توان آن را ترمیم کرد. ذکر این نکته حائز اهمیت است کیفیت صفحات از جنس سنگ مصنوعی در بلندمدت در اثر تماس با نور خورشید به‌مرور کاهش پیدا می‌کند. به طور تقریبی در صورت تماس این نوع از صفحات با نور خورشید مقاومت آنها در برابر ضربه و حرارت پانزده درصد کم می‌شود.

صفحه کابینت کورین
صفحه کابینت کورین

انتخاب از میان انواع مدل‌های صفحه کابینت کورین

یکی از انواع صفحات کابینت کورین مدل یکپارچه آن است. باتوجه‌به ساختار سنگ مصنوعی کورین مورداستفاده در صفحات کابینت می‌توان آن را در هنگام ساخت خم کرد. در این صورت دیگر نیازی به استفاده از چند قطعه مختلف در هنگام شکل‌دادن این نوع از صفحات نخواهد بود. ذکر این نکته حائز اهمیت است برای استفاده از این نوع صفحات نیازی اتصال قطعات مختلف نیست. از دیگر دلایل انتخاب صفحه کابینت کورین می‌توان به مدل‌های مختلف لبه آن اشاره کرد.
همان‌طور که پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم به دلیل ماهیت مصنوعی صفحات کابینت از جنس کورین می‌توان آنها را در رنگ‌های مختلف تولید کرد. بااین‌وجود، محبوب‌ترین نوع از میان انواع سنگ‌های کورین رنگ سفید آن است. این صفحات تا دمای بالای نود درجه سانتیگراد از خود مقاومت نشان می‌دهند. علی‌رغم نوع و رنگ موردنظر این صفحات از خود مقاومت یکسانی در برابر حرارت و آسیب‌های فیزیکی نشان می‌دهند. جنس درونی سطوح کورین تفاوتی با سطوح آن ندارد.
با انتخاب صفحه کابینت کورین دیگر نیازی به استفاده از مواد شیمایی مختلف برای پاک‌سازی سطوح آن نخواهد بود. دلیل اصلی این موضوع مقاومت بسیار بالای این سنگ مصنوعی در برابر نفوذ باکتری و رشد آن است. از دلایل اصلی برای عدم امکان رشد باکتری درون سطوح کابینت با جنس سنگ مصنوعی کورین می‌توان به نبودن شیار بر روی سطوح آن اشاره کرد.

صفحه کابینت کورین
صفحه کابینت کورین

شرایط نگهداری از صفحه کابینت کورین

همان‌طور که پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم صفحات کابینت کورین مقاومت بسیار خوبی در برابر نور خورشید ندارند. ازاین‌جهت در صورت انتخاب صفحه کابینت کورین باید حتی‌الامکان از تماس نور خورشید به‌صورت مستقیم بر بروی آنها اجتناب کرد. نور خورشید به دلیل داشتن پرتوهای فرابنفش به‌مرورزمان با ساختار شیمیایی این نوع صفحات واکنش می‌دهد. ازاین‌جهت مقاومت، رنگ و شفافیت صفحات کابینت کورین به طور قابل‌توجهی کاهش پیدا خواهد کرد.
برای پاک‌کردن صفحات کابینت از جنس سنگ کورین می‌توان از اسفنج نرم و آب استفاده کرد. استفاده از مواد شوینده رایج نیز آسیبی به این نوع از صفحات کابینت وارد نخواهند کرد. از گذاشتن اجسام بسیار داغ بر روی این نوع صفحات به طور مستقیم خودداری کنید. حرارت بالا می‌تواند به سطح صفحات کورین آسیب وارد کند.
سطح کابینت کورین شیاری ندارد.

نتیجه‌گیری

دلایل بسیار زیادی برای انتخاب صفحه کابینت کورین وجود دارد. از میان آنها می‌توان به مقاومت بسیار بالای آن در برابر حرارت و فشارهای فیزیکی خارجی اشاره کرد. در صورت انتخاب صفحات کابینت از جنس سنگ مصنوعی کورین کمتر به تعویض آن نیاز پیدا خواهید کرد. قیمت پایین‌تر و تنوع آن در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف از دیگر مزایای این نوع سنگ‌ها به‌حساب می‌آید. به دلیل ساختار شیمیایی و ماهیت خاص سنگ مصنوعی کورین سطح آن دارای هیچ‌گونه شیار و خطی نیست.

منابع: https://www.worktops.net/news-articles/reasons-why-you-should-use-corian-in-your-kitchen#:~:text=Corian%20solid%20surface%20offers%20design,creates%20a%20very%20tough%20material. 

https://countertopinvestigator.com/granite-vs-corian/

اشتراک گذاری در:
Share on google
Share on telegram
Share on whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.