آشنایی با معیارهای تعیین قیمت سنگ کوارتز اصل

قیمت سنگ کوارتز اصل
آنچه در این مقاله می‌خوانیم:
()

اگر شما به دنبال کانترهای شیک هستید، میزهای کوارتز گزینه‌های ایده آلی هستند. در سال‌های اخیر، کانترهای کوارتز محبوبیت پیدا کرده‌اند، و با مزایای آنها، بدون شک این روند همچنان ادامه دارد.

کوارتز جزو سنگ‌های سخت و بادوام و زیبا بر روی سطح کره زمین هستند و از قدیمی‌ترین سنگ‌های معدنی به‌حساب می­آید که از جنبه­های متعددی دارای اهمیت و ارزش است؛ بنابراین تعیین قیمت سنگ کوارتز اصل در صنایع مختلف از جمله جواهرسازی، ساختمان‌سازی، باستان‌شناسی و ژئوفیزیک بسیار اهمیت دارد. سنگ‌های کوارتز از انواع متنوع و رنگ‌های چشم نوازی تشکیل شده که همین تنوع چشم‌نواز سبب تنوع در کاربردهای کوارتز در زمینه‌های مختلف هست.

قیمت سنگ کوارتز اصل برخلاف سایر سنگ‌های قیمتی از پیچیدگی‌های خاصی برخوردار هست. دررابطه‌با سایر سنگ‌ها، میزان کار و برش تنها بخشی از هزینه نهایی را شامل می‌شود اما این مورد دررابطه‌با کوارتز صدق نمی‌کند. در ادامه مطلب متوجه خواهید شد که میزان کار بر روی کوارتز و برش و طرح‌های آن، بخش عمده‌ای از قیمت نهایی سنگ کوارتز اصل را شامل می‌شود؛ بنابراین، برخلاف سایر سنگ‌ها، بین سنگ اولیه و سنگ پردازش شده، تفاوت قیمت زیادی وجود دارد.

ویژگی‌های منحصربه‌فرد سنگ کوارتز اصل

قیمت سنگ کوارتز اصل
قیمت سنگ کوارتز اصل

درجه سختی سنگ کوارتز در مقیاس موهس برابر با ۷ است؛ بنابراین در دسته سنگ‌های سخت و ساینده قرار می‌گیرد. سنگ‌های کوارتز از جمله سنگ‌های قیمتی هستند بنابراین تعیین معیارهای قیمت سنگ کوارتز اصل بسیار مهم است. این سنگ معمولاً دارای رنگ‌های سفید و شفاف، دودی، صورتی، آبی و… . این تنوع رنگی، کوارتز را به سنگی جذاب و کارا تبدیل کرده است.

تشخیص کوارتز اصل از فرع

گام نخست برای تعیین قیمت سنگ کوارتز اصل، تشخیص اصل بودن یا مصنوعی بودن آن است. روش‌های تشخیصی معمولاً به‌صورت ماشینی از پروسه‌های طولانی‌مدتی پیروی می‌کنند و تشخیص چشمی آن کمی سخت است؛ اما سنگ‌های کوارتز مصنوعی معمولاً طیف رنگی غیرطبیعی دارند و از تنوع معمول کوارتز اصل خارج هستند.

قیمت سنگ کوارتز اصل
قیمت سنگ کوارتز اصل

رنگ‌های متنوع سنگ کوارتز

رنگ کوارتزهای درشت کریستال (ماکرو کریستال)، بسته به طیف این سنگ متفاوت است. کوارتز ماکرو کریستال معمولاً رنگ یک‌دستی دارند. بر اساس ارزش قیمت سنگ کوارتز اصل، کوارتز شفاف بیشترین ارزش را دارد و در رتبه بعدی کوارتز سفید یا ابری قرار دارد. کوارتز بنفش (آمتیست)، صورتی (رز گلد)، خاکستری یا قهوه‌ای یا سیاه (کوارتز دودی) نیز از سایر سنگ‌های رایج این دسته می باند.

دسته دیگر کوارتزها، کریپتو کریستال هستند. این سنگ‌ها شامل طیف رنگی هستند و از چندین رنگ تشکیل شده‌اند. کریپتو کریستال‌ها در هنگام تابش نور مصنوعی کیفیت و درخشش خوبی از خود نشان نمی‌دهند.

درخشش منحصربه‌فرد کوارتز

معیار بعدی در تعیین قیمت سنگ کوارتز اصل که حساسیت زیادی در زمینه جواهرسازی دارد، میزان وضوح این سنگ در هنگام عبور نور است. نور هنگام عبور از سنگ کوارتز اصل باید دچار کم­ترین نارسایی و منع عبور بشود. البته در کوارتزهای نیمه شفاف، عبور نور کم­تر و کمی دچار منع می‌شود. نوع کریپتو کریستال کوارتز در هنگام عبور نور، از خود شفافیت کمی نشان می‌دهند و رنگ مات به خود می‌گیرد.

خرید سنگ کوارتز شفابخش

قیمت سنگ کوارتز اصل
قیمت سنگ کوارتز اصل

برش سنگ کوارتز

برش این سنگ معدنی معمولاً به نحوی صورت می‌گیرد که رگه‌های رنگ درون کریستال بیش­ترین حد خود را داشته باشند و سنگ رنگ یک‌دست‌تری به خود گرفته باشد. بعد از یکسان شدن رنگ کریستال، برش‌های متنوع و مختلفی، بسته به کاربرد سنگ، به آن داده می‌شود.

کاربردهای سنگ کوارتز

کوارتز علاوه بر اینکه جزو فراوان‌ترین سنگ معدنی محسوب می‌شود، کاربرد بسیار متنوعی در زمینه جواهرسازی دارد، به‌طوری‌که بسیاری از جواهرات ساخته شده از این دسته سنگ هستند. برای مثال سنگ‌های آمتیسیت و سیترین جزو سنگ‌های ماه تولد پرطرف‌دار هستند. از طرفی دیگر، بعضی از افراد اعتقاد خاصی به استفاده از کوارتز در سنگ درمانی دارند. برش‌ها و طرح‌های متنوع کوارتز در کنار تنوع رنگی بالا از جمله مؤثرترین عامل‌های تعیین‌کننده قیمت سنگ کوارتز اصل است.

شما عزیزان باید به این نکته توجه کنید که در هنگام خرید سنگ کوارتز، علاوه بر اصالت سنگ به‌اندازه آن بیش­تر از وزن سنگ توجه داشته باشید.

 سنگ کوارتز صورتی

قیمت سنگ کوارتز اصل
قیمت سنگ کوارتز اصل

طبقه‌بندی انواع مختلف سنگ کوارتز بر اساس ارزش

در ابتدای باید ذکر کرد که این دسته‌بندی با درنظرگرفتن شرایط یکسان از همه نوع سنگ کوارتز صورت‌گرفته است. همان‌طور که در ابتدای مقاله بیان شد، کوچک‌ترین تغییر در برش و اضافه‌کاری بر روی سنگ، میزان تراکم رنگ و حتی سن سنگ هم بر روی قیمت نهایی اثر فراوانی دارد.

اما در شرایط برابر و یکسان ارزشمندترین نوع سنگ‌های کوارتز به ترتیب زیر هستند:

 • شفاف
 • سفید
 • رز صورتی
 • بنفش
 • دودی
 • شیری
 • سبز
 • لیمویی

باتوجه‌به میزان ارزش و هزینه و البته زیبایی سنگ‌های کوارتز، رنگ‌های رز صورتی، بنفش، دودی و شیری از رایج‌ترین و پرطرف‌دارترین سنگ‌های کوارتز از جانب مشتریان هستند.

قیمت سنگ کوارتز اصل
قیمت سنگ کوارتز اصل

سایر عوامل اثرگذار بر روی قیمت کوارتز

بهترین سنگ کوارتز سفید

علاوه بر عوامل ذکر شده، یکسری موارد مهم دیگری هم هستند که تأثیر زیادی بر قیمت سنگ کوارتز اصل دارند. ارزش اصلی کوارتز به دلیل فرایند تبدیل آن از یک ماده معدنی خام به یک سنگ قیمتی زیبا و درخشان است؛ بنابراین هرچه پردازش این سنگ بیش­تر باشد، در نتیجه قیمت و ارزش نهایی سنگ نیز بیش­تر خواهد بود.

سنگ کوارتز با اینکه در دسته سنگ‌های سخت قرار دارد اما در هنگام برش و طراح زنی، از حساسیت و ظرافت بلایی برخوردار است؛ زیرا این برش‌ها در نهایت ارتباط مستقیمی با انعکاس نور و درخشندگی سنگ نهایی دارد؛ بنابراین دستگاه تراش زن و سنگ‌شکن باید از کیفیت و دقت بالایی برخوردار باشند. هرگونه آثار ترک و شکستگی در داخل یا رویه سنگ تأثیر بسیار زیادی بر قیمت سنگ کوارتز اصل می‌گذارد.

نتیجه­ گیری

سنگ کوارتز از جمله سنگ‌های رایج در زمینه جواهرسازی است که علی‌رغم رایج بودن و درخواست زیاد، ارزش و قیمت بالایی دارد. کوارتز از تنوع رنگی بالایی برخوردار است که در کنار برش‌ها و طرح‌های مختلف، اشکال زیبایی از این جواهر به نمایش گذاشته می‌شود؛ اما در کنار این تنوع و دسترسی بالا کوارتز، میزان کار و پردازش این سنگ و پروسه تبدیل آن از یک ماده خام به یک جواهر درخشان، تأثیر زیادی بر قیمت و ارزش این سنگ می‌گذارد.

در این مقاله سعی بر این بود که عوامل اصلی تأثیرگذار بر قیمت سنگ کوارتز اصل، به طور جامع و کافی برای شما عزیزان، بیان و بررسی شود. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت سنگ کوارتز و دیگر محصولات مانند نانو سنگ با دریم دکور در تماس باشید.

 

سوالات متداول

چه چیزی قیمت کوارتز را تعیین می‌کند؟

اگرچه اندازه واقعی دال کوارتز به دلیل عملکرد می‌تواند بر هزینه تأثیر بگذارد، قیمت هر فوت مربع در درجه اول به آسانی یا دشواری دستیابی به رنگ‌های خاص با رنگدانه‌ها و طراحی بستگی دارد

آیا تمام کوارتزها یک قیمت هستند؟

قیمت با توجه به سازنده و برند می‌تواند تغییر کند. اندازه دال کوارتز بر هزینه کلی نصب پیشخوان تأثیر می‌گذارد زیرا مقدار فضای پیشخوان در خانه تعیین می‌کند که به چه مقدار کوارتز نیاز است.

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیازات:

تا به حال کاربری به این مطلب امتیاز نداده است! شما اولین نفر باشید.

اشتراک گذاری در:
Share on google
Share on telegram
Share on whatsapp

6 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز
   شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت سنگ کوارتز و دیگر محصولات با دریم دکور در تماس باشید.

  1. سلام دوست عزیز
   آدرس کارگاه: غرب تهران، احمدآباد مستوفی، میدان مشعل، گلایل 11، پلاک 100 درب آبی

  1. سلام دوست عزیز
   شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر و دریافت مشاوره با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *